Zpět na hlavní stránku (menu)     Zpět na titulní stránku Kavkazský pastevecký pes - Lajdn


Pro novopečené majitele KAO: Přiměřeně, přiměřeně...

M. Truksa



Chovatel prodá štěňata a doufá, že z nich vyrostou psi a feny, na něž bude moci být hrdý. Potvůrka genetika mu sice leccos "pokazí", ale i tak, když budou mít pejsci štěstí na majitele, mohlo by být z čeho vybírat. Noví majitelé se ptají co a jak, chovatel radí a je spokojen, že kupující bere psa vážně a chce se mu věnovat. Jenže výsledky jsou různé a to často i u těch velmi pečlivých a odhodlaných mít "výstavního psa".

I tady ovšem platí sůl nad zlato a jak si jistě všichni vzpomenete na tuto klasickou pohádku - Jan Werich i Vlasta Burian sice prohlašovali, že dávají všeho "přiměřěně", nicméně dali všeho raději víc a jak to potom dopadlo. Stejně i příliš velké "dávky" štěněti mohou ublížit, ať je to množství potravy, jejích různých složek, nebo třeba i pohybu. A někdy se opomene i něco zdánlivě nedůležitého, jako v oné pohádce sůl.

Pohyb
Malé štěně nepotřebuje nachodit několik kilometrů denně, pokud si s ním vyjdete příliš daleko, je pozdě obrátit se k domovu až je štěně unavené - to už cestou zpět přepínáte jeho síly. Štěně velké rasy spotřebuje mnoho energie k vlastnímu růstu. Zřejmě nejlepší formou pohybu je pro něj hra s jiným psem - kromě výchovného hlediska má také tu největší výhodu, že ji může štěně ukončit ihned, když se cítí unaveno. Navíc při hravém zápolení procvičí opravdu celé tělo.

Potrava
Pro zdravý vývoj je nejdůležitější vyváženost potravy. Mnoho perspektivních štěňat doplatilo na přílišnou péči svých majitelů, kteří ve snaze dopřát svým svěřencům to nejlepší narušili jejich zdárný vývoj - nejčastěji předávkováním bílkovin. Musíme si uvědomit, že využitelnost jednotlivých složek potravy je různá. Kavkazský ovčák jakožto plemeno pracovní a přírodní konzumuje zpravidla poměrně menší objem potravy ve srovnání s kulturními plemeny, a je schopen krmivo velmi dobře využít, ale o to je náročnější na kvalitu potravy. Dnes je situace usnadněna kompletními krmivy a pokud si nejste jisti co a kolik psovi uvařit, je nejlépe se spolehnout na kvalitní krmivo pro štěňata od renomované firmy.
V závislosti na krmné technice jednotlivých chovatelů se často suchá granulovaná krmiva doplňují dalšími komponenty především proto, aby byly pro psa chutnější a příjímané množství stačilo zajistit dostatečný příjem živin.

Bílkoviny (maso, vejce, ale i různé preparáty s vyšším obsahem bílkovin, jako třeba Gelakan)
Velmi snadno předávkovatelná složka krmiva. Organismus psa je schopen využít vysoký podíl bílkovin z potravy, zatímco v případě mnoha minerálních složek, např. vápníku jeho schopnost zdaleka nedosahuje této úrovně. Proto při vysokých dávkách bílkovin organismus prudce roste, ale dostatečné množství vápníku pro přiměřený vývin kostry není schopen zpracovat, ani když je v krmivu obsaženo jeho dostatečné množství. Dochází potom k defektnímu vývinu kostry, stejně jako v případě kdy vápník v potravě chybí.

Tuky (vývar, škvarky, ale také třeba lžička vepřového sádla rozpuštěná v horké vodě)
Z hlediska předávkování jsou poměrně bezpečné. Jednak je na vysokou dávku tuků v potravě chovatel upozorněn případným průjmem, jednak příliš blahobytná kondice je snadno napravitelná snížením dávky a prodloužením procházek. Přesto při dlouhodobé nadváze hrozí prohnutý hřbet či jiné problémy stavby těla. Mnoho suchých krmiv je ale svým složením stavěno na přelití vývarem před podáním zvířeti, čímž je jednak dosaženo značného zchutnění a také tuková složka je dodána v čerstvém stavu až před podáváním, když jinak by musela být v krmivu stabilizována proti žluknutí vyšším obsahem konzervačních látek.

Uhlohydráty formou těstovin či rýže
Nebojte se i kvalitní granule pro štěňata trošku "zředit" těstovinami či rýží. Psi zemědělců už několik tisic let dostávali různé kaše a šroty a jejich organismus je na ně zčásti přizpůsoben, psi u stáda nebyli vyjímkou. Při rozumém poměru nemůžete prakticky nic pokazit. Pokud dostává štěně ke kompletnímu krmivu i maso, je přídavek těstovin dokonce nutný!

Minerální látky
Dnes diskutovaný zejména podíl vápníku. Nesmí ho být ani málo ani moc, potíž je v tom, že se různí autoři různí v udávaném optimálním množství. Podíl v kompletním krmivu bude zřejmě odpovídající, v případě že krmivo doplňujeme, je třeba doplňovat i minerální složku, zejména v případě přídavků masa.

Podtrženo a sečteno, základním parametrem krmiva, rozhodujícím o vhodnosti pro danou kategorii zvířat je obsah bílkovin. U štěňat je maximální možný obsah 35%, raději kolem 30%. Pokud ke kompletnímu krmivu cokoliv přidáváte, zamyslete se nad obsahem živin. Předávkovat lze i pohyb, jakkoliv je jisté, že při jeho nedostatku vám ze štěněte pěkný pes nevyroste. Proto platí: Přiměřeně, přiměřeně ...

Miloslav Truksa

Vyšlo: Zpravodaj KRAOP 2002

Zpět na hlavní stránku (menu)     Zpět na titulní stránku Kavkazský pastevecký pes - Lajdn