Zpět na hlavní stránku

"e - Hovorna" - starší informace:

Aktuality + odpovědi na nejčastější otázky a připomínky z Vašich e-mailů:
(řazeno chronologicky pozpátku)



20.11.2003:
Zajímavý článek o historii KPP u nás - od pí Řapkové - na webu ch. st. ERUDIT (v novém okně):
http://www.erudit.kavkazaci.net/s1-kav-ov.html

27.5.2003:
Zajímavý článek o jednom KPP na serveru "pejsek" (v novém okně):
http://www.pejsek.cz/asc/tisk/novinky2_119-r.php3#541 - Nebezpecneho psa zkrotil pohled

24.2.2003:
Kalendář kavkazských akcí v roce 2003:

Bonitace KRaAOP: 5.4.2003 - Městec Králové
Speciální výstava (pořádá KRaAOP): 19.4.2003 - Mladá Boleslav
Bonitace KKPP: 20.4.2003 - Kladno-Rozdělov
Klubová výstava KKPP: 10.5.2003 - Praha Vojanovy sady (posuzuje ing. Findejs)
Klubová výstava KRaAOP: 30.8.2003 - Zbraslav u Brna (posuzuje pí. Galina Kirkickaja,RU)
Bonitace KRaAOP: 27.9.2003 Brno
Bonitace KKPP: 18.10.2003 Újezd nad Lesy

28.1.2003:

Otazka: Kolik vlastne takovy vyborny kamarad stoji a kde se "prodava"? Verim, ze nekolik hodin na internetu jiste prinese vysledek v podobe nekolika chovnych stanic - jak ale poznat opravdu tu kvalitni?

Odpověď:
Dotaz, který jste mi poslala, je poměrně častý.
Ono každé štěňátko je takovou sázkou do loterie. Šampioni můžou mít průměrné potomky a průměrní rodiče můžou mít odchov špičkový.
Každý chovatel - pokud to není vysloveně kšeftař - se snaží, aby potomci byli co nejlepší, aby se u výstavního kruhu mohl "hrudit" a poukazovat - Koukejte, to je můj odchov! HEČ! A aby se mohl takto naparovat, pak pro svoji fenku skutečně hledá toho nejvhodnějšího psa.
Obecný recept na kvalitu neexistuje. Při výběru bych hleděla na to, jaký je chovatel člověk. Jestli je dostatečně "praštěný", koukala bych, jak se o fenku stará, jaký má k ní vzah, jak o ní mluví a jak mluví o štěňátkách. Dávám na intuici.
Cena štěňátka se pohybuje mezi 10 000 - 15 000 Kč.

6.12.2002:

Přátelé, velmi mě potěšil Váš obrovský zájem o katalog chovných psů. Pravda, odezvu od majitelů chovných fen jsem čekala, nebudu lhát, že ne, ale s tak obrovským úspěchem jsem zase až tak nepočítala. Děkuji!

Znovu se obracím s výzvou na majitele chovných psů - jestliže se Vám fotografie v katalogu Vašeho psa nelíbí, pošlete mi prosím lepší, bude vyměněna. Případně se meilem můžeme domluvit na zapůjčení fotografií "papírových".
A byla bych vděčná, kdyby se podařilo zaplnit všechna okénka katalogu - máte-li fotku, třeba i pouze černobílou, nějakého staršího psa - prosím, prosím ozvěte se! Děkuji.

Nejčastějším, vlastně jediným dotazem je, proč u chovných psů není uveden kontakt na majitele. Inu, důvod je prostý, ne každý stojí o to, aby byla jeho adresa na webu zveřejněna, volně k dispozici, což je pochopitelné. Proto v případě, že si majitel fenky vybere svého favorita na základě katalogu - kontakt na chovného psa mu samozřejmě poskytnu, ale soukromě.
Ovšem upozorňuju zejména nečleny klubů, že definitivní slovo při výběru krycího psa má poradce chovu, který vystaví krycí list:
V KKPP: paní Stanislava Vojtová - kontakt: tel. 2 81918005
V KRAOP: pan Petr Durec - kontakt: viz http://www.kavkazaci.net

27.8.2002:

PODĚKOVÁNÍ: Děkuji všem svým přátelům, kteří přispívají do Lajdnu, ať již příspěvky psanými, představením své chovatelské stanice, tak i příspěvky fotografickými. Nemalé díky patří Janě Smržové, která nejen posílá fotografie svých pejsků a fotografie z výstav, ale vděčím jí i za překrásné nové fotografie mých vlastních psů. Dokonce se se mnou rozjela na Moravu, abych měla fotografie miminka Armana Lajdn.
Ještě jednou z celého srdce vám všem moc děkuji a těším se, že mi budete své příspěvky posílat i nadále.
Někteří se ptáte - a o čem mám psát?
Vyhlašuji téma letošního podzimu: Kterak jsem ke kavkazákovi přišel - přišla. Všechny příspěvky budou zveřejněny!

Když jsme začínali s e-hovornou, myslela jsem si, že zde budu odpovídat na vaše časté dotazy. Praxe však ukázala, že to až tak dobrý nápad nebyl. Děkuji vám všem za dotazů mnoho, ale většinou se jedná o velmi specifické problémy, které s vámi řeším po mejlu a do hovorny se prostě nehodí, mnohdy se dotazy opakují i v tématech na které jsem již odpověděla, a některé dotazy jsou i důvěrné, a ty rozhodně zveřejňovat nebudu.
Abych dostála svému slibu, že se rozepíšu na téma nejčetnější, připravuji článek, co jsou psi s PP FCI, Z. Reg., P. Reg, , PP UCI a psi bez PP.

Termíny bonitací a klubové a speciální výstavy do konce roku 2002:

Klubová výstava KRAaOP:
1.9.2002 Zbraslav u Brna

ZMĚNA!!! Speciální výstava kavkazských pasteveckých psů:
Proběhne v rámci 10. oblastní výstavy psů kynologické organizace Praha 9 - Újezd nad Lesy dne 29.9.2002
místo konání: Kynologický areál RYCHETY Praha 10 - Uhříněves

Bonitace kavkazských pasteveckých psů - Klub KRAaOP:
5.10.2002 Český Těšín (uzávěrka přihlášek: 15.9.2002)
Kontakt: Ludvík Bůžek, Havlíčkova 155, 250 83 Škvorec, tel: 0606 576 106

Bonitace kavkazských pasteveckých psů - Klub KPP:
19.10.2002 Újezd nad Lesy (uzávěrka přihlášek 1.10.2002)
Kontakt: Tereza Vojtová, Volkova 1125, 198 00 Praha 9 - Černý Most I tel: 02 819 180 05, nebo: 0605 711 475

11.4.2002:

Dotaz (jeden za všechny):
Lído, jako každý den jsem se koukla na Tvé stránky a zírám. Co to máte za třenici mezi kluby ? Já tomu vůbec nerozumím - týká se to těch změn v rubrice "kolegové".

Odpověď:
Po pravdě řečeno se mi o tom ani psát nechce... Pro kavkazáky existují dva kluby. Klub kavkazských pasteveckých psů je specializovaný klub a KRaOP sdružeje všechna ruská ovčácká plemena.
Avšak například na výstavách, kde se členi obou klubů běžně setkávají - alespoň já to tak cítím - se na příslušnosti zapomíná, jsme všichni jedna banda nadšenců a bláznů, normálně spolu komunikujeme, kámošíme.

A tak jsem také chtěla dělat svůj web. Bez ohledu na klubovou příslušnost - fotky psů kamarádů!

Se svým webem jsem se před naší předsedkyní netajila, naopak. Poslala mi i pár fotek. Prezentovala u mě svou chovatelskou stanici. V pondělí to však vzalo nečekaný obrat. Paní předsedkyně mi ZAKÁZALA, abych tam její psy nechala, aby tam bylo cokoliv z klubu KKPP (asi bych měla vymazat i svoje psíky?)
Sama pro sebe jsem z toho vyvodila určité závěry, které rozhodně nebudou mít žádný negativní dopad na web. Naopak se těším , že již zítra bude k vidění na mém webu pár nových fotografií s překrásnými kavkazáčky.

25.3.2002:

Velice mě potěšil váš zájem o moji webovou stránku a děkuji vám všem za velmi milé mejlíky. Děkuji i za vaše dotazy. Vzhledem k množství otázek - ke kterým jsem vás vyzvala v domnění, že na jednotlivé budu jednotlivě odpovídat a četné se stanou inspirací pro další psaní - jsem tento úmysl přehodnotila, a budu odpovídat průběžně v této rubrice.
Na "rozeběhnutí" této rubriky použiji vaše nejčastější dotazy, které zatím nebudou jmenné, protože bych nerada na někoho zapomněla, a na druhé straně výčet více než šedesáti jmen by byl daleko delší, než celá odpověď.

Váš dotaz: Máte štěňátka k odběru? Kdy budou štěňátka? Kdy bude vrh "B"?

Odpověď: O krytí uvažuji na podzim. Štěňátka by pak byla k odběru v únoru 2003. Je to ovšem podmíněno tím, že fenku nechám nakrýt pouze v tom případě, že budu mít závazně zamluvených nejméně pět štěňat skutečnými milovníky plemene, a štěňata půjdou do co nejvhodnějších podmínek.

Váš dotaz: Mám nakrytou fenku. Z jaké literatury jste čerpala informace o průběhu březosti, o porodu, o krmení v době březosti, o krmení březí a kojící fenky?

Odpověď: Literatury na toto téma je poměrně hodně. Já jsem se uchýlila k těmto knihám:
MVDr. Jan Koller - Kynologická příručka, Karel Hartl - Výchova a výcvik psa, Daniela Pavlovská - Leonberger. Skvělá také byla Malá škola pro začínající chovatele od paní Vladimíry Tiché, která vycházela v časopise Pes přítel člověka.

Váš dotaz: Chci krýt Drakem, mám fenku.......Hodí se k sobě? Nejsou příbuzní?

Odpověď: Vzhledem k četnosti tohoto dotazu bude Dráčkův rodokmen, včetně bonitačního kódu, umístěn na mém webu.

Váš dotaz: Proč umřela Angua, největší štěně vrhu?

Odpověď: A já dodávám - nejkrásnější. Na tuto otázku odpovídám velmi nerada, stále je to pro mě velmi živé a těžké téma. Ráno ještě skotačila s ostatními štěňaty, večer se nehnula. Přivolaný veterinární lékař konstatoval, že na ni musela Nasťa šlápnout a že má zlomenou pánevní sponu. Toto se u velkých plemen bohužel stává, že fena nechtěně štěněti sama ublíží jen svojí váhou. Rentgen pořízený hned druhý den ráno toto vyvrátil. Pohybový aparát, klouby, kosti, neunesly její překotný růst. Měla jsem ji pak doma, dostávala velmi ochuzený sunar, mleté syrové hovězí masíčko, v injekcích dostávala podpůrné a léčebné prostředky. Když už se zdálo, že máme vyhráno a Anga vesele běhala po bytě, skolil ji zápal plic, ačkoliv jsem na to stále myslela, v době, kdy nemohla ťapat, jsem ji přetáčela, aby neležela na jedné straně...Ale možná, že jí bylo něco úplně jiného. Kolegové z práce se o její mrtvé tělíčko postarali a později mi pan doktor velmi spílal, že jsme ji nepřivezli na pitvu. Má pravdu, ale já byla tak vyčerpaná, že mě to v danou chvíli ani nenapadlo. Chybami se člověk učí, ale já skálopevně věřím, že to bylo poprvé a naposled...

Váš dotaz: Hodí se kavkazák do panelákového bytu?

Odpověď: Nedoporučuji. Kavkazák je pes, který potřebuje ke svému životu volnost! Potřebuje mít své území, které může a chce chránit, jak mu velí jeho civilizací nezničené vlohy pasteveckého psa. Nechtějte ho mít v malém bytě s procházkou maximálně třikrát denně někde po sídlišti na vodítku a s náhubkem. Bude se strašně nudit. Výchovou v něm můžete sice potlačit jeho přirozenost, ale nahromaděná energie a skrytá agresivita se může jednou obrátit proti vám. Výjimka samozřejmě existuje a to třeba taková, že pracujete pro bezpečností agenturu a se psem chodíte v noci střežit objekty. Pak ano. Pes má v noci svou práci a přes den se doma vyspí.

Váš dotaz: Hodí se kavkazák k dětem? Neublíží jejich kamarádům při návštěvách?

Odpověď: Vaše děti bude milovat a ochraňovat. Bude jim věrným společníkem a kamarádem, samozřejmě při správném vedení a výchově psa (ale i samozřejmě dětí). Je však potřeba mít na paměti, tak jako u úplně všech velkých plemen, že se může snadno přihodit, že pes, aniž by to vůbec tušil a chtěl, dítě porazí, připlácne na zeď, šlápne na ně.
Když za vašimi dětmi přijdou kamarádi, kavkazáka bych raději zavřela. Jsem sice přesvědčená o tom, že normální pes normálních majitelů nikdy dítěti nebo obecně mláděti neublíží, pokud nemá špatnou zkušenost. A špatné zkušenosti mohou začít už u vašich dětí, které mohou psu ublížit, aniž by to myslely zle, prostě z neznalosti. Rovněž tak může získat takovou zkušenost od dětí cizích a vy o tom vůbec nemusíte vědět!!! Jistota je jistota.

Váš dotaz: Mám větší pozemek a potřebovali bychom na hlídání nejméně dva kavkazáky. Je lepší mít dva psy, nebo pár, nebo feny?

Odpověď: Toto je velmi zapeklitá otázka. Každá kombinace má své pro a své proti. Dva kluci by byli téměř ideální. Jenže kavkazák je dominatní , chce mít jasno kdo je v hierarchii výše a níže postavený, chce být samozřejmě výše, a tak vám hrozí věčné rvačky. A čím víc budete mezi ně zasahovat, tím horší bude výsledek. Pes a fena se řezat nebudou, ale pozor na hárání! Dvakrát ročně budete fenku odstavovat od psa a jeho jediným zájmem bude, kterak se k ní dostat. Zbývají dvě fenky, které jsou přeci jen tolerantnější vůči sobě a práci odvedou stejně kvalitně jako psi. Ale na druhou stranu jsou na sebe zase žárlivější. Já jsem si to vyřešila tak, jak to mám. Pes a dvě feny. Při hárání zavírám psa.


Zpět na hlavní stránku